sobota, 18 września 2010

Z braku laku dobre linki

Ponieważ zaległości wciąż mi towarzyszą, a czasu na wyjścia w teren strasznie ubyło, żeby uspokoić sumienie trochę internetu. To część przejrzanych stron, powinienem dopisać więcej, ale nie bardzo jest kiedy.
Stowarzyszenie Malakologów Polskich (The Assotiation of the Polish Malacologists) – stowarzyszenie działa od 1997r. i skupia obecnie około 70 osób. Siedziba znajduje się w Poznaniu, przy ul. Umultowskiej 89. Corocznie organizuje Krajowe Seminarium Malakologiczne, najbliższe, XXVII planowane jest na 2011 rok. Stowarzyszenie jest wydawcą rocznika Folia Malacologica.
Strona administrowana sporadycznie i dość chaotycznie, nie ma co liczyć na świeże informacje... zwłaszcza o Seminariach
Oficjalna strona Folia Malacologica, pisma SMP. Pierwszy numer pisma ukazał się w 1987 roku i wydany był przez Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie. Od 1998 r. pismo wydawane jest w Poznaniu, a w 2009 r. ukazał się 17 tom rocznika. Po zarejestrowaniu się można pobrać, zapisane w PDF archiwalne numery od 6 (1998r.) do 17 (2009r.).
Mankamentem strony jest jej aktualizowanie – materiały pojawiają się z dużym opóźnieniem, niektóre pliki zapisane są z błędami technicznymi.
Rafał Sionek nie jest malakologiem, przynajmniej tak się określa. Zajmuje się ochroną roślin, a ślimaki to takie poboczne zainteresowanie. Ale na stronie internetowej wygląda to troszkę inaczej. Polecam. Dużo w języku polskim, i to przydatnych informacji. I fotografie, niczego sobie, wybranych gatunków.
Jacek Glanc z Radzionkowa jest konchologiem, albo lepiej – kolekcjonerem i miłośnikiem muszli. To prawdziwy człowiek z pasją. Szczególnie polecam z kilku powodów: bieżących aktualizacji, ciekawych galerii, „forum ekspertów”, linków i wywiadów z kolekcjonerami. Są również relacje z wystaw muszli.
Strona bazowa do malakologii niemieckiej, na której znajdują się odnośniki do instytucji, organizacji i osób zajmujących się malakologią. Stanowi bardzo bogate zbiory użytecznych linków, informacji nt. różnych grup systematycznych mięczaków. Trochę trąci myszką, pewnie okres świetności ma już za sobą, ale i tak gorąco polecam. Dla tych, co nie znają niemieckiego – wersja anglojęzyczna, troszkę uboższa, ale nawigacyjnie wydolna.
Strona, na której znajduje się lista publikacji Petera Glöera, niemieckiego malakologa, autora bardzo dobrego klucza do oznaczania słodkowodnych ślimaków Północnej i Środkowej Europy. W wykazie publikacji wiele odnośników do publikacji zapisanych w PDF, do pobrania bez konieczności logowania.
Witryna, na której znaleźć można artykuły niemieckiego półrocznika (chyba) Mollusca, dostępne w PDF od 2007 r. Polecam, tym bardziej, że to profesjonalne pismo. Czasem można spotkać polskich autorów (np. A. Sulikowską-Drozd).
Strona internetowego rocznika malakologicznego Malakologia Bohemoslovaca, wydawanego przez naszych południowych sąsiadów. Artykuły udostępniane są na bieżąco, średnio co 2 miesiące, zapisane w PDF, można pobrać bez konieczności logowania. Poza tym na stronie archiwalne numery, informacje o autorach oraz wykazy ich publikacji. Polecam serdecznie. Czesi i Słowacy mają naprawdę dobrą malakologię.
Francuska strona z kilkoma numerami rocznika MalaCo, od jakiegoś czasu w ogóle nie aktualizowana. Ale materiału do poczytania dużo, zwłaszcza dla tych, którzy opanowali język Balzaca i Exupery’ego. Możliwa nawigacja w języku angielskim.
Association Française de Conchyliologie, z siedzibą w Paryżu. A strona dostępna w języku francuskim, z angielską nawigacją. Wydaje kwartalnik Xenophora, setny numer dostępny jako PDF. Dla tych, którzy z mięczaków lubią tylko najtwardszą ich część…
Włosi mają najlepsze wina i artystów, ale i wcale nie najgorsze tradycje malakologiczne. Kontynuatorem najlepszych tradycji jest Società Italiana di Malacologia, wydająca Notiziario della Società Italiana di Malacologia, Bollettino Malacologico i Lavori S.I.M. Większość w języku Petrarki i Vivaldiego, ciekawa galeria fotografii, aktualności i ogłoszenia. Warto.
Witryna internetowa L'Associació Catalana de Malacologia (ACM), czyli Katalońskiego Towarzystwa Malakologicznego, strona zawiera artykuły rocznika SPIRA, w języku chyba hiszpańskim albo katalońskim (tego niestety nie sprawdziłem), zapisane w PDF, do pobrania bez rejestracji.
Do niedawna strona była podwieszona w sieci, ale obecnie jej nie ma. Może to tylko przejściowe. Oficjalna strona Socyedad Malacologya de Espanola, zawierająca również niewielkie ilości archiwalnych zasobów Noticiario.
Z południa na wschód. Ruthenica to rocznik rosyjskich (rosyjskojęzycznych) malakologów. Trzeba co jakiś czas sprawdzać, bo w zwyczaju autorów jest zamieszczać całe artykuły tylko przez czas trwania bieżącego okna. Do archiwum trafiają już tylko streszczenia. Polecam, dużo tekstów z dobrym materiałem graficznym, resume w języku angielskim.

www.spirula.nl

Holendrzy zapisali się w historii jako żeglarze, kupcy, artyści, misjonarze i ludzie żyjący w depresji. Oficjalna strona The Netherlands Malacological Society (NMV) nie należy do najżywszych (choć wygląda o niebo lepiej od polskiej odpowiedniczki). Towarzystwo wydaje trzy pisma: Spirula, Vita malacologica i Basteria. Na wielkie łupy nie ma co liczyć, ale abstrakty i spisy treści można znaleźć w PDF. Zdecydowanie dla tych, którzy znają niderlandzki.

Poza organizacjami zrzeszającymi malakologów, istnieją również organizacje zrzeszające te organizacje. Czymś takim jest Unitas malacologica, organizująca Światowe Kongresy Malakologiczne (ostatni w Tajlandii, w lipcu 2010). Na stronie dostępny Newsletter zapisany w PDF.
Zjednoczone Królestwo nie imponuje stroną internetową Conchological Society of Great Britain & Ireland, ale warto ją odwiedzić. Choćby z tego względu, że towarzystwo wydaje bardzo ważne pismo Journal of Conchology. Ale szata graficzna niegodna konchistów…
Pozostałe strony polecam również, jedne mniej, inne bardziej, ale zabrakło mi czasu na dalsze komentarze. Obiecuję nadrobić

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz