poniedziałek, 30 kwietnia 2018

Pomoc na majówkę?

Szansa, aby zdobyć tę książkę przed 1 maja są raczej znikome, stąd moja rekomendacja może być spóźniona. Dziś jednak dopiero wpadła w moje ręce książka, która może zapowiedzieć całkiem niezłą przygodę, a kontekst majówki może być idealny. Oto właśnie z Warszawy, z Państwowego Instytutu Geologicznego trafiła do moich rąk książka Nie tylko dinozaury Włodzimierza Mizerskiego, Izabeli Olczak-Dusseldrop i Katarzyny Skurczyńskiej-Garwolińskiej. Wiele o tej książce mówi podtytuł: Poradnik dla poszukiwaczy skamieniałości. W istocie jest to poradnik i to kierowany do tych, którzy dopiero chcieliby zacząć przygodę z poszukiwaniem śladów życia z odleglejszych epok Ziemi.
Podstawowym atutem tego przewodnika jest jego osadzenie w realiach geograficznych Polski. Bardzo mocne osadzenie w tych realiach. Pierwszy raz trzymam w ręku książkę, która jest de facto zbiorem tras geologicznych i to tak skonstruowanych, że stanowiska przypisano do konkretnych epok. Dla takich laików jak ja, jest to rozwiązanie rewelacyjne. Podano również bibliografię oraz wykaz instytucji, które mogą przyjść z pomocą bardziej lub mniej doświadczonym poszukiwaczom.
Za krótko książkę trzymałem w ręku, żeby się teraz rozpisywać. Obiecuję do niej wkrótce wrócić, bo wydaje się być tego warta.


W. Mizerski, I. Olczak-Dusseldrop, K. Skurczyńska-Garwolińska. 2017. Nie tylko dinozaury. Przewodnik dla poszukiwaczy skamieniałości. Warszawa, PIG-PIB, ss. 256

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz