piątek, 15 czerwca 2012

XXVIII Krajowe Seminarium Malakologiczne - podsumowanie

Chociaż seminarium zakończyło się przeszło miesiąc temu, dopiero teraz dotarły do mnie podstawowe materiały z tego wydarzenia. Przypomnijmy, że XXVIII Krajowe Seminarium Malakologiczne miało miejsce w Boszkowie w dniach 8 - 11 maja 2012 r.
W seminarium wzięło udział trzydziestu kilku uczestników, wygłoszono 35 referatów, miała też miejsce sesja posterowa, na którą zgłoszono kilkanaście prac.
Kiedy przeglądam tom streszczeń, moją uwagę zwraca przynajmniej kilka tekstów, o których mogę mówić, że żal było ich nie poznać.
Zacznę od wystąpienia p. Elizy Rybskiej z Uniwersytetu Adama Mickiewicza, która zajęła się problemem z zakresu metamalakologii, a mianowicie omówiła kwestię postrzegania ślimaków w badanej grupie uczniów. Żałuję, że wystąpienie znam tylko ze streszczenia, które nie omawia badania, myślę jednak, że spojrzenie dydaktyka było cennym wzbogaceniem malakologicznej dyskusji.
Było kilka wystąpień, które mnie, jako amatora, interesowałby szczególnie. I tak np. p. Maria Urbańska ze współpracownikami omówiła kwestię rozprzestrzeniania się ślimaków dzięki sklepom ogrodniczym, a w podobnym nieco klimacie (rozszerzanie zasięgu) omówiona została rola sztormów morskich w ekspansji wstężyków (Małgorzata Ożgo). Opinię bardzo dobrych wystąpień zyskały sobie prace świdrzykowego duetu Drozd-Maltz, którzy omawiali cykle życiowe Alinda biplicata oraz rozród Vestia ranojevici moravica (Brabenec, 1952).
Tematów sesji posterowej nie znam, więc nie będę się porywał na jej streszczanie. W czasie seminarium miało też miejsce bardzo ważne wydarzenie, a mianowicie walne zebranie Stowarzyszenia, w czasie którego wybierany był nowy zarząd. Nie znam wszystkich zmian personalnych, wiem natomiast, że nowym prezesem Stowarzyszenia Malakologów Polskich został dr Tomasz Kałuski z Poznania, dotychczasowy skarbnik SMP. Zastąpił na tym miejscu prof. Andrzeja Lesickiego, który funkcję prezesa SMP piastował przez dwie kolejne kadencje. Postaram się w nieodległej przyszłości napisać więcej o aktualiach w Stowarzyszeniu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz