czwartek, 28 lutego 2013

Poszukiwany Giovanni Francesco Angelita

Krótko: od pewnego czasu poszukuję informacji o nijakim Giovanni Francesco Angelita z L'Aquilii. Łażąc po wyszukiwarkach nie znajduję tego, czego szukam. A zaczęło się od tego, że na jednej ze stron o slow-foodach znalazłem informację, że jest on ojcem filozofii tego ruchu.
We większości odniesień internetowych powtarzana jest ta sama informacja, której nie udaje mi się potwierdzić u źródeł. Nie to, żebym samego Gio F. Angelitę chciał o to zapytać, maila do niego nie napiszę, bo to myśliciel z XVII-wiecznej Italii.
To, co o nim wiem, to tyle, że ponoć w 1607 roku opublikował traktat prawie w całości poświęcony mięczakom, które w jego opinii są wzorem do naśladowania. Obserwując ślimaki doszedł do wniosku, że należy je naśladować w życiu, ponieważ ich powolność jest oznaką powagi i mądrości. Uważał, że wszystkie zwierzęta niosą ludziom boskie przesłanie, a ślimaki mówią człowiekowi najwięcej.
To co powyżej to kompilacja różnych streszczeń tego samego, dostępnych głownie na stronach promujących slow-food. Nie ukrywam, że przedstawiona filozofia Angelity jest mi niepospolicie bliska, stąd zależy mi bardzo na zdobyciu bliższych informacji na ten temat. Na razie 1:0 dla Włocha, ale poddawać się nie zamierzam.
Gdyby słyszał kto kiedy o włoskim uczonym z siedemnastego wieku, który zachwycał się ślimakami, odkrytym na nowo dla ludzkości dzięki obrońcom prawa do smaku, niech podzieli się ze mną tą wiedzą. Będę wdzięczny i zobowiązany.

Mam nadzieję, że nie mam do czynienia z tzw. memem, samopowtarzającym się internetowym artefaktem, misternym i szlachetnym fałszerstwem, które żyć zaczęło własnym życiem. Jeśli wie ktoś coś pewnego o Francesco Angelita, zajmującym się ślimakami, optymalnie w języku Petrarki, bardzo proszę o kontakt. Poszukiwania trwają, sieć jest przetrząsana. Poszukiwany Giovanni Francesco Angelita, znawca ślimaków, autor traktatu o nich wydanego w 1607 r. Albo poszukiwany ojciec fałszerstwa, które intuicyjnie najbardziej mnie przekonuje...
A o slow-foodach kiedyś coś napiszę, bo to godne promowania;)
logotyp Slow Food; za: Wikipedia

1 komentarz:

  1. Być może chodzi o numer 5 na tej liście:

    http://www.worldcat.org/search?q=su%3ASnails+Early+works+to+1800.&qt=hot_subject

    Więcej wyników:
    http://www.worldcat.org/search?q=I+pomi+d%27oro&qt=results_page

    OdpowiedzUsuń