poniedziałek, 12 grudnia 2011

Czwarty zeszyt 19 tomu Folia Malacologica

Wczoraj w południe pojawiły się nowe artykuły w kolejnej odsłonie Folii. Numer jest czymś na kształt Festschrift dla prof. Andrzeja Wiktora, który w lutym tego roku obchodził 80 urodziny. Pisze o tym, podając biografię Profesora, jego uczennica, prof. Beata M. Pokryszko z Uniwersytetu Wrocławskiego. Tekst zawiera również aktualną listę publikacji światowego eksperta od ślimaków nagich oraz listę taksonów wprowadzonych przez niego do nauki. Trzeba przyznać - imponująca! Mało komu udało się w dwudziestym wieku odkryć tyle nowych gatunków... Nie wiedzieć jednak czemu lista publikacja nie zawiera jednaj z najważniejszych pozycji w dorobku Profesora: klucza Ślimaki Lądowe Polski z 2004 r. Prawdopodobnie jest to przeoczenie, ale warto skorygować tę informację, bo jest to jena z najczęściej cytowanych prac Wiktora w Europie Środkowej. Samemu Profesorowi poświęcę wkrótce osobny tekst, dziś wspominam, że można znaleźć informacje bio- i bibliograficzne w artykule otwierającym zeszyt. A co poza nim?
Motywem przewodnim są badania nad ślimakami nieoskorupionymi (pamiętajmy: to nie jest grupa systematyczna), autorstwa różnych autorów. Ostatni z zamieszczonych artykułów jest autorstwa Jubilata.

Poza tym pojawił się tekst, który wejdzie do kolejnego tomu Folii, będący relacją z kwietniowego XXVII Krajowego Seminarium Malakologicznego. Pisałem już o tym kilkakrotnie, natomiast można przeczytać relację bezpośredniego uczestnika. I zobaczyć zdjęcia, których mnie nie udało się zdobyć.
Całość na http://www.foliamalacologica.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz