W najnowszej odsłonie znajduje się kilka tekstów, które powinny zainteresować zarówno profesjonalistów, jak i amatorów. Ponieważ reprezentuję tę drugą stronę, wspomnę o dwóch tekstach na które zwróciłem szczególną uwagę.
Nowy tom przynosi kontynuację badań nad rozmieszczeniem mięczaków w Wielkopolsce. Jest to już trzecia część pracy, obejmująca ślimaki lądowe z rodzin: Aciculiadae, Carychiidae, Succineidae oraz Cochlicopidae. Do każdego z omawianych gatunków autorki (Krystyna Szybiak i Anna Jankowiak) załączyły mapę Wielkopolski z siatką UTM. Dzięki temu można zorientować się w rozmieszczeniu poszczególnych gatunków, a po części również dowiedzieć się o liczebności, bowiem stanowiska zaznaczono z uwzględnieniem ilości stanowisk w danym kwadracie UTM.

Ponadto czytelnik znajdzie dwa teksty poświęcone biologii świdrzyka zwodniczego Balea fallax (Rossmässler, 1836), autorstwa A. Sulikowskiej Drozd i Tomasza Maltza.
Zeszyt zamykają dwa teksty podwieszone na stronie internetowej już nieco wcześniej, jeden poświęcony ślimakowi kosmatemu, ostatni zaś stanowi sprawozdanie z XXVII Krajowego Seminarium Malakologicznego w Tleniu w 2011 r.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz