czwartek, 22 marca 2012

Ruthenica, tom 22

Kto by myślał, że wchodząc dziś na stronę www.ruthenica.com będzie pierwszym czytelnikiem nowego tomu rocznika, musi wiedzieć, że ja już wczoraj wieczorem miałem sposobność zapoznać się z tekstami zamieszczonymi na stronie. To tytułem pozycjonowania rozmowy;)
Na poważnie zaś: oficjalnie od dziś można zapoznać się z kolejnym tomem Ruthenica, pisma rosyjskich malakologów. Część artykułów napisana jest po rosyjsku z angielskim streszczeniem, część: na odwrót. Wśród autorów znajdują się i Schileyko, i Kantor, i Maksimowa. Teksty poświęcone ślimakom, bardzo różnorodne: jest opis nowego dla nauki gatunku Pyramidula kuznetsovi Schileyko & Balashov, 2012, rewizja rodzaju Plicifusus Dall, 1902 z rodziny Buccinidae, doniesienie o pierwszym notowaniu w rosyjskich wodach Thesbia nana (Loven, 1846), duży tekst o anatomii ślimaków rodzaju Helicopsis.
Polecam szczególnej uwadze rysunki zamieszczone w artykułach, wydaje mi się, że są bardzo dobre. Merytorycznej strony artykułów nie oceniam, bo za słabo znam zarówno rosyjski, jak i angielski. W każdym razie polecam lekturę nowych tekstów, a od biedy przynajmniej oglądanie obrazków;)
Trochę Rosjanom zazdroszczę: mają dostęp do przeróżnych krain geograficznych, więc ich malakolodzy długo jeszcze nudzić się nie będą mogli...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz