Typ Mollusca – Mięczaki
Gromada Bivalvia – Małże (Blaszkoskrzelne)
Podgromada Pteriomorphia
Rząd Mytioloida
Nadrodzina Mytiloidea
Rodzina Mytilidae – Omułkowate
Rodzaj Mytilus Linnaeus, 1758 – Omułek
Mytilus edulis Linnaeus, 1758 – Omułek jadalny
Mytilus trossulus Gould, 1850 – Omułek bałtycki
Podgromada Paleoheterodonta
Rząd Unionoida
Nadrodzina Unionoidea
Rodzina Margaritiferidae – Perłoródkowate
Rodzaj Margaritifera Schumacher, 1816 – Perłoródka
Margaritifera margaritifera (Linnaeus, 1758) – Perłoródka rzeczna (gat. wymarły)
Rodzina Unionidae – Skójkowate
Rodzaj Unio Philipsson, 1788 – Skójka
Unio crassus Philipsson, 1788 – Skójka gruboskorupowa
Unio tumidus Philipsson, 1788 – Skójka zaostrzona
Unio pictorum (Linnaeus, 1758) – Skójka malarzy (syn. Skójka malarska)
Rodzaj Anodonta Lamarck, 1799 – Szczeżuja
Anodonta cygnea (Linnaeus, 1758) – Szczeżuja wielka
Anodonta anatina (Linnaeus, 1758) – Szczeżuja pospolita
Podrodzaj Sinanodonta Modell, 1945
Anodonta (Sinanodonta) woodiana (Lea, 1834) – Szczeżuja chińska
Rodzaj Pseudanodonta Bourguignat, 1876
Psedanodonta complanata (Rossmässler, 1835) – Szczeżuja spłaszczona
Podgromada Heterodonta
Rząd Veneroida
Nadrodzina Astartoidea
Rodzina Astartidae – Astartowate
Rodzaj Astarte Sowerby, 1816 – Astarta
Astarte borealis (Schumacher, 1817) – Astarta północna
Astarte elliptca (Brown, 1827) – Astarta zachodnia
Nadrodzina Cardioidea
Rodzina Cardiidae – Sercówkowate
Rodzaj Cardium Linnaeus, 1758 – Sercówka
Cardium glaucum Bruguière, 1789 – Sercówka biała*
Cardium hauniense Höpner, Peterson et Russel, 1971 – Sercówka drobna*
Nadrodzina Tellinoidea
Rodzina Tellinidae – Rogowcowate
Rodzaj Macoma Leach, 1819 – Rogowiec
Macoma baltica (Linnaeus, 1758) – Rogowiec bałtycki
Macoma calcarea (Chemnitz, 1782) – Rogowiec wapienny
Nadrodzina Dreissenoidea
Rodzina Dreissenidae – Racicznicowate
Rodzaj Dreissena van Benden, 1835 – Racicznica
Dreissena polymorpha (Pallas, 1771) – Racicznica zmienna
Nadrodzina Corbiculoidea
Rodzina Corbiculidae
Rodzaj Corbicula Megerle von Mühlfeld, 1811
Corbicula fluminalis (O. F. Müller, 1774) – b.p.n.g.
Corbicula fluminea (O. F. Müller, 1774) – b.p.n.g.
Rodzina Sphaeriidae – Kulkówkowate
Rodzaj Sphaerium Scopoli, 1777 – Kulkówka (syn. Gałeczka)
Sphaerium corneum (Linnaeus, 1758) – (Gałeczka) Kulkówka rogowa
Sphaerium rivicola (Lamarck, 1818) – (Gałeczka) Kulkówka rzeczna
Sphaerium solidum (Normand, 1844) – (Gałeczka) Kulkówka żeberkowana
Rodzaj Musculium Link, 1807 – Kruszynka
Musculium lacustre (O. F. Müller, 1774) – Kruszynka delikatna
Rodzaj Pisidium C. Pfeiffer, 1821 – Groszkówka
Pisidium amnicum (O. F. Müller, 1774) – Groszkówka rzeczna
Pisidium casertanum (Poli, 1791) – Groszkówka pospolita
Pisidium conventus Clessin, 1877 – Groszkówka głębinowa
Pisidium crassum Stelfox, 1918 – Groszkówka gruboskorupowa
Pisidium henslowanum (Scheppard, 1833) – Groszkówka jajowata
Pisidium hibernicum Westerlund, 1894 – Groszkówka malutka
Pisidium lapponicum Clessin, 1886 – b.p.n.g. [wyłącznie jako subfosylny]
Pisidium lilljeborgii Clessin, 1886 – Groszkówka północna
Pisidium milium Held, 1836 – Groszkówka prostokątna
Pisidium moitessierianum Paladilhe, 1866 – Groszkówka karliczka
Pisidium nitidum Jenyns, 1832 – Groszkówka lśniąca
Pisidium obtusale (Lamarck, 1818) – Groszkówka kulista
Pisidium personatum Malm, 1855 – Groszkówka spłaszczona
Pisidium pseudosphaerium Schlesch, 1947 – b.p.n.g.
Pisidium pulchellum Jenyns, 1832 – Groszkówka żeberkowana
Pisidium subtruncatum Malm, 1855 – b.p.n.g.
Pisidium supinum A. Schmidt, 1851 – Groszkówka drobna
Pisidium tenuilineatum Stelfox, 1918 – b.p.n.g.
Rząd Myoida
Nadrodzina Myoidea
Rodzina Myidae – Małgwiowate
Rodzaj Mya Linnaeus, 1758 – Małgiew
Mya arenaria Linnaeus, 1758 – Małgiew piaskołaz
Rodzina Teredinidae
Rodzaj Teredo O. F. Müller, 1774
Teredo navalis (Linnaeus, 1758) – Świdrak okrętowiec [notowany w Bałtyku, ale nie w polskiej strefie brzegowej]
Legenda:
b.p.n.g. – brak polskiej nazwy gatunkowej
* – nazwa polska wprowadzona przez A. Wiktora, bądź słabo osadzona w piśmiennictwie
f. – forma
var. – varietas = odmiana