poniedziałek, 29 lutego 2016

Do roboty!

Kończy się luty, a to dla niektórych oznacza intensyfikację prac ślimaczych. I wcale nie mam na myśli wykładowców, którzy po krótkich feriach zimowych wrócą do zajęć dydaktycznych na uczelniach. W hodowlach ślimaków rozpoczął się czas wybudzania reproduktorów, czyli osobników specjalnie hibernowanych po to, aby stanowiły nowy materiał zarodowy dla hodowli.
Nie znam się na przemysłowej hodowli ślimaków. Czytałem na ten temat, ale przyznaję, że nawet nie jestem za mocno zorientowany w tej tematyce. Większość publikacji odnosi się do Helix pomatia, a w polskich hodowlach dominuje Helix aspersa i Helix aspersa maxima. Okazuje się, że Polska jest obecnie jednym z większych graczy na światowym rynku producentów mięsa ślimaczego, więc może kilka słów na ten temat?
Naliczyłem przynajmniej kilkanaście stron internetowych prowadzonych przez polskich hodowców ślimaków. Nie zauważyłem, aby byli zrzeszeni w jakiejś grupie producenckiej, więc pewnie działają na zasadzie "kto pierwszy, ten lepszy". Wszyscy podkreślają, że jest to bardzo przyszłościowy rynek, niektórzy entuzjastycznie zachwalają ekonomiczny potencjał tej produkcji i kuszą zyskami idącymi w setki tysięcy złotych. Niektórzy przestrzegają przed hura-entuzjazmem, jeszcze inni ostrzegają przed innymi... W każdym razie, w największym uogólnieniu sprawa wygląda tak: na przełomie lutego i marca przystępuje się do wybudzania reproduktorów. Są to dojrzałe płciowo osobniki hodowanego gatunku pochodzące bądź z własnej hodowli, bądź z zakupu od któregoś z hodowców, który oferuje reproduktory. Ślimaki po zimowej hibernacji wybudza się przez umieszczenie w ciepłym i wilgotnym pomieszczeniu. Trzeba je nakarmić, bo dawno nic nie jadły. Zaraz po tym przystępują do kopulacji i składania jaj. Trzeba więc przygotować odpowiednie podłoże, w którym mogą je składać, najczęściej są to odpowiednie kuwetki wypełnione lekką ziemią poddaną uprzednio obróbce eliminującej pleśnie i inne patogeny. Ważnym elementem hodowli jest wylęg i zbieranie osesków, które również wymagają specjalnego traktowania. A kiedy temperatury na zewnątrz są bezpieczne dla ślimaków (Helix aspersa jest ślimakiem ciepłolubnym), "wyprowadza" się je na dwór, na pastwiska, które również wymagają specjalnego przygotowania dla ślimaków, np. w bezpieczne kryjówki (na ogół to deski lub palety dające cień ślimakom).
Nie będę się rozpisywał na temat wydajności produkcji, jej kosztów i opłacalności. Odsyłam do ekspertów, których można podzielić na dwie grupy: naukowców i producentów. Naukowcy to głównie Instytut Zootechniki w Balicach pod Krakowem, który od lat zajmuje się badaniem rozrodu i hodowli różnych gatunków ślimaków. Producentów jest znacznie więcej, od takich maluteńkich, stawiających pierwsze kroki, po takich, którzy zbudowali silną markę nie tylko tuczu ślimaków, ale również linii kosmetycznych lub ślimaczego kawioru.
Czytałem, że niedawno Francuzi zorientowali się, że 90% ślimaków na ich stołach pochodzi z Polski. I podobno strasznie się rozsierdzili z tego powodu. Zobaczymy, jak się to potoczy, natomiast dzikie winniczki pewnie długo jeszcze będą uchodzić w zachodniej Europie za wyśmienite. Czy hodowle wpłyną na obniżenie presji na winniczki, czas pokaże. W każdym razie warto się chyba trochę tematowi przyjrzeć. Może pomocą będą załączone linki.
http://ecosnails.com/index.html
http://www.snailsgarden.com
http://ecodelicioussnails.com
http://aspersasnails.com/
http://www.hodowlaslimaka.pl
http://swiatslimakow.pl
http://www.polishsnailholding.com
http://snailspol.com/pl/
http://leonfarm.com
http://zielona-farma.com.pl/hodowla-slimakow,3,pl.html
http://snailsmazury.pl
http://jakub-rydzyny.pl/slimaki/
http://lubnica.eu/slimaki.html
http://hodowla-slimakow.blogspot.com (blog hodowcy ślimaków)
http://ecosnails.bloog.pl (blog innego hodowcy)
http://slowfarm.com.pl
http://snailsecofarm.eu
https://web.facebook.com/fermawiniary.snail/?_rdr 
http://www.helixia.pl
http://hodowlaslimakow.com.pl/site/pl/o-firmie.html
http://konskie.igh.pl/Firma/hodowla-slimaka-jadalnego-helix-maxima-worldsnails-com
http://www.crazysnails.pl
http://snailsworld.firmy.net
Pomocną może też być lektura poniższych książek i broszur:Zatem: do roboty!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz