niedziela, 10 lipca 2016

Mistrzostwa Polski w Przyrządzaniu Ślimaków

W momencie, kiedy piłkarski świat zwraca oczy w stronę Portugalczyków i Francuzów, w Polsce zorganizowano pierwsze mistrzostwa w przyrządzaniu ślimaków. Wydarzenie to niekoniecznie musi być powiązane z finałami Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej, z Francją w roli gospodarza i finalisty, bowiem organizatorzy nie mogli przewidzieć, że to właśnie kulinarna ojczyzna ślimaków będzie elektryzować kibiców piłkarskich. Nie wiem, jak temat zjadania ślimaków wygląda w Portugalii, ale skoro i Francja i Hiszpania są mocno związane ze ślimakami, podobnie chyba jest i po sąsiedzku...
Mistrzostwa odbywają się w Zielonce k. Warszawy i uczestniczyć w nich będzie 12 zespołów kucharskich, które rywalizować będą przepisami na ślimaki. Szefowie kuchni z restauracji z różnych części Polski zmagać się będą między sobą o najlepszy pomysł na przygotowanie ślimaków lub podanie kawioru ze ślimaczych jaj.
Na ten dzień zapowiedziano również prezentację pierwszej polskiej książki kucharskiej poświęconej wyłącznie przepisom na ślimaki. Ja oczywiście książki tej jeszcze nie widziałem, a wiem od niej od pana Grzegorza Skalmowskiego, który jest jednym z inicjatorów jej powstania. A powstała w bardzo ciekawy sposób: zaproponowano najbardziej znanym szefom kuchni, w tym gastrocelebrytom, opracowanie przepisów na podanie ślimaków, odwołując się przy tym do polskich tradycji podawania ślimaków sięgających końca XVII wieku (o czym kiedyś więcej napiszę).
Bardzo jestem ciekaw tej inicjatywy. I jakkolwiek wieczorem siedział będę przed telewizorem oglądając mecz finałowy, to kibicując Francuzom (tak jakoś wyszło...) myślał będę o innych mistrzostwach zastanawiając się, czy to początek nowej tradycji, czy tylko jednorazowy zryw... Ciekawe. Mam nadzieję znaleźć szybko jakąś dobrą relację z tego wydarzenia. Jeśli nie znajdę, pociągnę za język spiritus movens tej inicjatywy.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz