niedziela, 26 czerwca 2011

Dzień nad Gopłem

Od kilku lat mam tę możliwość, aby wybierać się do Ostrówka w Kujawsko-Pomorskim, nad jezioro Gopło. Ostrówek to ta wieś, o której było głośno zimą i wiosną 2011 r. z powodu powodzi. Dziś nie było wielu śladów po wysokim poziomie Gopła (a przecież przez kilka miesięcy Ostrówek - zgodnie ze swoją nazwą - był wyspą), może za wyjątkiem osadów na trzcinach i pomostach. Rzekłbym, że nawet w chwili obecnej poziom jeziora obniżył się w stosunku do tego, co było przed rokiem.
Gopło jest jeziorem słabo przeze mnie poznanym. Poza jednym stanowiskiem nigdy nie udało mi się obejrzeć go bliżej z innych stron. Woda na ogół jest mętna, czasem zazieleniona, dno muliste, pozarastane z brzegu trzcinami i wywłócznikiem. Gdzieniegdzie grążel żółty wychodzi od brzegu w głąb jeziora.
Mnie oczywiście interesuje malakofauna Gopła. Mam już stamtąd kilka zbiorów, ale pochodzących głownie z jeziornej kredy, więc nie bardzo mi wiadomo, w jakiej części akwenu i w jakim czasie właściciele skorupek żyli w tych wodach. Lista gatunków, które udało mi się znaleźć na jednym stanowisku w Ostrówku nie jest oszałamiająca, ale trzeba wziąć poprawkę na wadliwą metodę zbioru, opierającą się głównie na wybieraniu mułu z dna na głębokości nie większej niż 1,4 m. Między 2009 a 2011 rokiem stwierdziłem występowanie takich gatunków:
1. Theodoxus fluviatilis
2.  Viviparus contectus
3. Valvata pulchella
4. Bithynia tentaculata
5. Bithynia leachi
6. Bithynia troscheli (oznaczenie niepewne, oparte głównie na budowie skorupki; nie rozstrzygnięto ostatecznie odrębności gatunkowej)
7. Potamopyrgus antipodarum
8. Physa fontinalis
9. Lymnaea stagnalis
10. Lymnaea (Radix) peregra
11. Lymnaea (Stagnicola) corvus
12. Lymnaea (Stagnicola) palustris
13. Planorbis planorbis
14. Anisus contortus
15. Anisus vortex
16. Segmentina nitida
17. Hippeutis copmlanatus
18. Armiger crista
19. Acroloxus lacustris
20. Planorbarius corneus f. pinguis
21. Carychium tridentatum
22. Carychium minimum
23. Succinea putris
24. Succinea elegans
25. Pupilla muscorum
26.Vertigo antivertigo
27. Vallonia pulchella
28. Vallonia costata
29. Zonitoides nitidus
30. Cepaea nemoralis
31. Unio tumidus
32. Dreissena polymorpha
33. Pisidium sp.
Jestem przekonany, że lista gatunków jest dłuższa. Pracuję nad usprawnieniem metody pobierania próbek, nie bez znaczenia jest również fakt, że przeszukiwałem tylko w obrębie brzegu. Jestem pewien, że Pisidium reprezentowane jest przez kilak gatunków, z pewnością występuje tam również Anodonta. Do stwierdzenia są również ślimaki z rodzaju Gyraulus oraz nieobecne w podanym zestawieniu ślimaki nagie. Wydaje mi się, że i obecność Perforatella rubiginosa nie powinna być zaskoczeniem.
Kolejny wypad nad Gopło pewnie za kilka tygodni. Wciąż czekam na zaskoczenie, które mnie tam czeka. Ciekawe, co tam może być jeszcze...

1 komentarz:

 1. Witam serdecznie !!!!

  Uprzejmie proszę Pana o adres mailowy do korespondencji. Mam ciekawe spostrzeżenia i wiele cennych wskazówek z zakresu malakologii i konchistyki. Zapraszam!

  Pozdrawiam,
  Michał Poklękowski

  michal.poklekowski@gmail.com

  OdpowiedzUsuń